Ostrzeżenia Pogodowe

Czwartek - 28.05.2020

Oświata i kultura

Kultura odgrywa ważną rolę w budowaniu własnej tożsamości gminy. W gminie Kobylanka odbywa się wiele atrakcyjnych cyklicznych imprez sportowych i kulturalnych. Funkcjonują zespoły folklorystyczne, taneczne, kluby sportowe. Prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna.
Na terenie gminy działają twórcy ludowi. Na przykład w Kobylance mieszkał i tworzył rzeźby w drewnie nauczyciel Stanisław Szulc, który m.in. przygotował scenografię do słynnego spektaklu w reżyserii J. Dejmka Betlejem polskie w szczecińskim Teatrze Polskim. W jego ślady poszedł Czesław Wierzbicki. Artysta wykonał herb Kobylanki, który umieszczono w siedzibie gminy. Wzbogacił również wystrój tutejszej świątyni. Jego figury wyczarowywane z drewna przedstawiają świętych, ale często i zwykłych ludzi. W Jęczydole mieszkała Monika Wiśniewska, której pasją było gromadzenie starych podań i legend. Jest ona autorką książki Legendy pomorskie wydanej w 2003 roku. Wraz z nowymi mieszkańcami na terenie gminy z pewnością będą pojawiać się kolejne talenty, które jeszcze bardziej urozmaicą jej życie kulturalne.


Na terenie gminy istnieją trzy szkoły podstawowe: w Kobylance, Kunowie i Reptowie, w którym znajdują się również dotychczasowe klasy gimnazjum. Najmłodszymi zajmuje się Przedszkole Publiczne „FUNDACJI SZCZECIŃSKA”, Niepubliczne Przedszkole Nutka w Kobylance oraz Niepubliczne Przedszkole Małe Talenty w Zieleniewie. Wszystkie placówki edukacyjno – wychowawcze na terenie gminy zapewniają dzieciom fachową opiekę dydaktyczno – wychowawczą. Każda ze szkół prowadzi naukę dwóch języków obcych, posiada dobrze zaopatrzoną bibliotekę, pracownię komputerową, świetlicę, salę gimnastyczną oraz boisko. Do dyspozycji uczniów jest pedagog, psycholog oraz logopeda. Szkoły realizują projekty unijne, które poprawiają atrakcyjność form kształcenia oraz zapewniają dzieciom równe szanse edukacyjne oraz powodują wzrost poziomu ich wiedzy i umiejętności. Placówki uczestniczą w różnego rodzaju akcjach i realizują istotne programy społeczne. Wszystkie szkoły zapewniają bogatą ofertę zajęć pozaszkolnych. Na ich terenie funkcjonują różnego rodzaju koła zainteresowań, kluby sportowe, drużyny harcerskie. We wszystkich placówkach edukacyjnych dzieci mogą się kształcić i rozwijać w poczuciu bezpieczeństwa i wszelkiego komfortu, które pośrednio zapewnia im gmina.  

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
M T W T F S S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31